Uczestnicy projektu odkrywali i dokumentowali tradycje włókiennicze i wzornicze w Białymstoku i jego okolicach, zwłaszcza z lat 60. i 70. XX wieku, które są mało znane i opisane.
Warsztaty dokumentalne – historia włókiennictwa
Dwa warsztaty dokumentalne zostały przeprowadzone przez specjalistkę w zbieraniu i opracowywaniu dokumentacji – panią Urszulę Dąbrowską – dziennikarkę, dokumentalistkę. Nasze działania, poprzez aktywne uczestnictwo w warsztatach, wsparł również pan Kamil Śleszyński, białostocki fotografik, który jest w trakcie tworzenia fotograficznej książki o „Fastach” pt.”73 miliony metrów”. Pomagał on digitalizować archiwalia przyniesione przez byłych pracowników „Fast”.
Warsztaty dokumentalne – historia designu
Dwa spotkania warsztatowe historia designu przeprowadziła pani Ewa Chacianowska (absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych im Artura Grottgera w Supraślu ze specjalizacją tkactwa artystycznego, a następnie Insituto Europeo di Design w Rzymie z tytułem Grafika). Spotkania składały się z części teoretycznej wspartej pokazami slajdów oraz dyskusją z uczestnikami oraz pokazu wzornictwa i ubrań zaprojektowanych przez p. Chacianowską.
Warsztaty „drugie życie dawnych wyrobów”
Odbyły się dwa warsztaty:
- Warsztat prowadzony przez panią Urszulę Dąbrowską, podczas którego można było obejrzeć zebrane pamiątki, dokumenty zdjęcia oraz wysłuchać wspomnień byłych pracowników „Fast”, podczas tego warsztatu zrobiono też listę byłych pracowników z podziałem na ich stanowiska pracy, przygotowując w ten sposób (ku obopólnej radości) grunt pod kolejne spotkania projektowe. Ogromny temat, jakim jest historia i tradycja włókiennicza naszego regionu, w tym Białegostoku, podczas realizacji projektu „Stare, nowe, piękne!” został ledwie napoczęty.
- Drugi warsztat – pod okiem artysty, projektanta pani Ewy Chacianowskiej polegał na wykorzystaniu wiedzy o wzornictwie zdobytej podczas warsztatów o designie. Uczestnicy warsztatów wykonywali prace – malowali na starych tkaninach wzory w celu wykorzystania ich jako nowe, bardziej współczesne dodatki do swoich ubrań. Celem tych warsztatów było również podniesienie świadomości ekologicznej – możliwości wtórnego wykorzystania posiadanych zasobów.
Zadnie jest współfinansowane ze środków Budżetu Województwa Podlaskiego