Dzielimy się z wami krótką refleksją na temat naszego pobytu w Finlandii. Pojechałyśmy tam jako uczestniczki projektu pt. „Ładne rzeczy” realizowanego w ramach Erasmus+ Mobilność kadry edukacyjnej. Naszym fińskim partner było Lansi Suomen Opisto najstarsza szkoła ludowa w Finlandii z Huittinen.
W trakcie pobytu w Huittinen poznałyśmy zasady działania tej najstarszej placówki oświatowej w zachodniej Finlandii, pogłębiłyśmy wiedzę o Grundtvigowskiej zasadzie „Uczenia się przez całe życie”, poznałyśmy historię rękodzieła w tym regionie. Na szczególne podkreślenie zasługuje bardzo dobra organizacja naszego pobytu oraz gościnność jego organizatorów. Głównym celem naszego wyjazdu było zapoznanie się ze sposobami działalności, a zwłaszcza formami zachowania starych obiektów pozostałych po fabrykach tekstylnych i maszyn oraz w jaki sposób przechowywane są i wykorzystywane stare wzory materiałów oraz tkanin do tworzenia nowych rzeczy – upcyklingu.
Podczas wizyty w Forssa Museum w Forssie dowiedziałyśmy się wiele interesujących rzeczy na temat organizowania wystaw (w tej chwili Forssa Museum przygotowuje wystawę pt. „WELCOME TO THE CITY OF COLOURFUL CLOTH!”). Poznałyśmy sposoby utrzymywaniu kontaktów z byłymi pracownikami fabryki, metody przechowywania i konserwacji materiałów i tkanin. W Forssa Museo uczestniczyłyśmy w warsztatach ręcznego wyrabiania biżuterii z wykorzystaniem starych tkanin. W Forssie zwiedziłyśmy też manufakturę Rykkieri, która specjalizuje się w ręcznym druku na tkaninach oraz Ronttismäki Factory Workers’ museum.
W Tampere zwiedziłyśmy Muzeum Centrum Vapriikki (Museokeskus Vapriikki) świetne centrum, w którym mieści się wiele muzeów. Naszym celem była wystawa tymczasowa poświęcona firmie tekstylnej Finlayson. Tam również zwiedziłyśmy „Amuri Museum of workers housing”- świetnie zachowany fragment dzielnicy, którą zamieszkiwali robotnicy tekstylni oraz już zupełnie na deser słynne Mooomin Museo.
Projekt „Ładne Rzeczy” jest realizowany w ramach Erasmus+ Edukacja dorosłych –KA1 „Mobilność Kadry Edukacji Dorosłych” w okresie od 1.10.2019 do 30.11.2021